Advertisement

Main Ad

Drag Race - o programie słów kilka

RuPaul's Drag Race pierwszy raz obejrzałam w 2017 roku, wtedy zobaczyłam sezon 6, 8 i 9. Jest to dla mnie temat rzeka, dlatego podejrzewam, że nie jest to ostatni post na ten temat. Dziś postaram się przybliżyć program osobom, które nigdy się z nim nie spotkały, a które może chciałyby zobaczyć z czym to się je. Zapraszam!

Czym jest drag?

Na czym polega kreacja drag? W moim odczuciu jest to przesadny, sceniczny makijaż, ogromne peruki i stroje haute couture. Oczywiście, jest to moje, osobiste spojrzenie. Definicja z wikipedii brzmi:

Drag queen – określenie postaci scenicznej stwarzanej przez artystów, najczęściej płci męskiej, rzadziej płci żeńskiej, przedstawiających karykaturalnie postacie kobiece przy użyciu efektownych ubrań i mocnego makijażu.

Drag queen może zostać każdy. Obalam w tym momencie stereotyp, że drag queens to tylko geje i transwestyci. Drag nie jest postrzegany przez pryzmat orientacji. Drag queens zostają również kobiety czy mężczyźni heteroseksualni. Drag queens odznaczają się nieprzeciętnym talentem do tworzenia makijażu, szycia, kompletowania strojów z najwyższej półki i wysokimi umiejętnościami tanecznymi i scenicznymi. Tak naprawdę z biegiem lat poszerzane są horyzonty drag, a osoby je tworzące wynoszą sztukę na zupełnie nowe poziomy.


RuPaul’s Drag Race to amerykański program telewizyjny, którego pierwotnym założeniem było przeprowadzenie konkursu na wzór Project Runway i Top Model, z różnicą, że uczestnikami są drag queens. Pierwszy sezon został nakręcony z bardzo małych środków pieniężnych, jednak sam pomysł i sposób przeprowadzenia konkursu spodobał się publiczności, co sprawiło, że coraz to nowszy sezon był tworzony na zupełnie innym poziomie.

Aktualnie, w skrócie - celem programu jest wyłonienie drag queen, która otrzymuje tytuł America’s Next Drag Superstar oraz nagrody rzeczowe i pieniężne. Uczestniczki konkurują ze sobą w różnych konkurencjach: w tańcu, śpiewie, występach, grze aktorskiej, szyciu, tworzeniu kreacji, stand upie i wiele, wiele innych. Gospodarzem programu jest drag queen RuPaul, który jest również głównym jurorem programu.

Do tej pory powstało 12 sezonów RuPaul's Drag Race, 5 sezonów All Stars, 2 sezonu Drag Race UK i 1 sezon Canada's Drag Race. Te 2 ostatnie zostały stworzone na zasadzie franczyzy, natomiast All Stars to konkurs, w którym uczestnikami są drag queens, które uczestniczyły już w Drag Race.



Za co uwielbiam Drag Race?

1. Makijaż i moda na najwyższym poziomie.

Odcinki można podzielić na 2 części: pierwsza z nich to zadanie z zakresu na przykład tańca czy aktorstwa, a druga to prezentacja strojów na wybiegu. Temat każdego wybiegu w sezonie jest inny. Prawie za każdym razem jestem pod ogromnym wrażeniem umiejętności tworzenia makijażów oraz przepięknych strojów uczestników. Mam swoje faworytki pod tymi względami.

2. Specyficzny humor

Humor i żarty prezentowane w programie mogą na początku trochę odstraszyć - są bardzo specyficzne. Używa się bardzo dużo zwrotów i pojęć w języku angielskim z tzw "drag slang", które bardzo trudno przetłumaczyć na język polski, dlatego polecam oglądać z napisami angielskimi. Szczerze mówiąc, łapię się na tym, że niektóre zwroty używam w życiu codziennym.

3. Ciekawe konkurencje

Niektóre konkurencje są powtarzane z sezonu na sezon, na przykład Snatch Game czy Rusical Performance. Mimo, że widzowie doskonale wiedzą co ich czeka, a także uczestnicy mogą z wyprzedzeniem się do nich przygotować, mnie osobiście zawsze coś zaskakuje. Świetnie się bawię oglądając odcinki, mimo, że widziałam już kilka wersji danych konkurencji. Wydaje mi się, że z sezonu na sezon zadania są coraz trudniejsze, chociażby patrząc na konkurencje z choreografią i śpiewem.

4. DRAMY

Chyba najważniejszy punkt. Jeśli z zainteresowaniem oglądacie reality show, w których dzieje się dużo intryg, kłótni i tak dalej, to z pewnością Drag Race wam się spodoba. To dzięki takim akcjom widz może pokochać lub znienawidzić daną uczestniczkę. Oglądam to z ekscytacją i muszę przyznać - dobrze się bawię. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że większość "dram" jest podkręcona przez odpowiedni montaż.


Na koniec jeszcze parę słów dla osób, które nigdy nie widziały ani jednego odcinka. Trzeba się przygotować i podejść do programu z wielkim dystansem, aby dobrze się bawić. Ja osobiście pokochałam program, bo porusza tematy takie jak szacunek, poczucie własnej wartości, trudności z jakimi zmagają się osoby homoseksualne na co dzień i wiele innych. Nie jestem osobą ze środowiska LGBT+, ale każdy odcinek, który obejrzałam coś wniósł do mojego życia - czy to większa pewność siebie czy zdystansowanie się do pewnych spraw. 

RuPaul's Drag Race, sezony 1-12 na Netflixie: TUTAJ.
RuPaul's All Stars, sezon 4 na Netflixie: TUTAJ.

Prześlij komentarz

0 Komentarze