Obecnie najpopularniejszym polskim serwisem filmowym jest bez wątpienia Filmweb. Pewnie większość z nas zaczynała swoją przygodę zagłębiania się w tematykę filmów, aktorów i twórców właśnie z tą stroną. Po 7 lat korzystania z Filmweba znalazłam ogólnoświatowy odpowiednik – Letterboxd.
Letterboxd to strona, a także aplikacja, której założeniem jest, aby każdy użytkownik mógł stworzyć swój filmowy pamiętnik, dziennik. Pewnie spotkaliście się z sytuacją gdy ktoś znajomy prosi was o polecenie filmu z danego gatunku a wy mimo setek obejrzanych pozycji macie pustkę w głowie. Ja miałam tak masę razy i wtedy z pomocą przyszedł Letterboxd. Ale po kolei!
Jak zacząć?
Po założeniu konta twórcy sugerują zapoznanie się z Welcome to Letterboxd. Niestety, czynnikiem, który może odstraszyć wiele osób jest fakt, że nie ma polskiej wersji strony. Całość jest w języku angielskim, również tytuły filmów (lub w języku oryginalnym). Postaram się krótko streścić jak to wszystko działa. Mi samej ogarnięcie strony zajęło kilka dni!
Tworzymy pamiętnik. Rejestrujemy się tutaj. Pewnie przed założeniem konta na Letterboxd, obejrzeliście masę filmów. Możecie je dodawać do swojej biblioteczki bez określania konkretnej daty. Wtedy przy filmach klikacie “Watched” i dodajecie ocenę oraz ewentualnie serduszko. W momencie, gdy obejrzycie film po założeniu konta, możecie dodać go do swojego dzienniczka z określoną datą, oceną, opinią/recenzją. Wtedy używacie opcji “Log”. Możecie również określić czy był to tzw. “rewatch”. Jeśli chodzi o rewatch, jest to bardzo przydatna funkcja, ponieważ można zobrazować ile faktycznie oglądamy filmów, na przykład wciągu roku.
Gdy uzupełnicie swoją biblioteczkę, będzie ona wyglądać mniej więcej tak:
Robi wrażenie, prawda? Ja na początku nie mogłam się napatrzeć! Cały serwis ma dość prosty wygląd, jak dla mnie bardzo estetyczny.
Gdy ogarniecie już obejrzane filmy, możecie przejść do według mnie najbardziej ciekawej opcji Letterboxd.
Aplikacja wygląda tak:



Tworzenie list
Na Letterboxd możemy stworzyć swoje listy tematyczne. Możemy również przeglądać listy innych użytkowników w poszukiwaniu inspiracji. Jakie mogą być listy? Jakie tylko chcesz! Ja mam kilkadziesiąt list, na przykład osobne z filmami z danego rocznika, osobne z danymi gatunkami, osobne posegregowane według reżyserów i wiele innych. Możemy także tworzyć swoje rankingi w takich listach.
Co mnie przekonało do Letterboxd to minimalistyczny wygląd strony i aplikacji. Na filmwebie lub IMBd jesteśmy zasypywani informacjami. Myślę, że Letterboxd jest także luźniejszą stroną jeśli chodzi o wyrażanie swoich opinii i pisanie recenzji. Ta strona pomogła mi znaleźć masę fantastycznych filmów, których filmweb nie podał w spersonalizowanych rekomendacjach.
Serdecznie was zachęcam do zabawy z tą stroną/aplikacją! TUTAJ znajdziecie moje konto.
0 Komentarze